Apartamenty-hiszpania.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Katalonia – co trzeba o niej wiedzieć?

Wielu turystów, którzy wybierają się na urlop na słonecznym Costa Brava, na przykład na obóz młodzieżowy w Hiszpanii lub odwiedzając magiczną Barcelonę, nie zawsze, zdają sobie sprawę z tego, iż wcale nie jadą do ojczyzny walki byków i flamenco, lecz do Katalonii. Jest to region absolutnie odrębny od Hiszpanii kulturowo, historycznie i administracyjnie. Zatem, co to takiego ta Katalonia? Co, trzeba o niej wiedzieć? Na oba te pytania postaram się pokrótce odpowiedzieć w tym artykule.

Tak więc Katalonia, to nic innego, jak jeden z 17 autonomicznych regionów Królestwa Hiszpanii. Region ten zajmuje obszar 32 000 kilometrów, czyli gdzieś tak około 6% powierzchni Hiszpanii i ma prawie 8 mln mieszkańców, co stanowi, aż 16% ludności całego kraju. Poza tym Katalonia jest jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów, a jego stolicą jest położona na brzegu Morza Śródziemnego Barcelona. Ponadto region ten ma dużą autonomię, ma swój rząd, parlament, budżet, szkolnictwo itp. Pomimo tego Katalończykom to nie wystarcza i pragną, aby być niepodległym państwem. Dlatego większa część mieszkańców Katalonii chce odłączyć się od Królestwa Hiszpanii.

No dobrze, ale co jeszcze trzeba wiedzieć o Katalonii?
Otóż mieszkańcy Katalonii już od wieków uważają się za odrębny naród, który ma niewiele wspólnego z Hiszpanią. Dlatego też bardzo pielęgnują narodowe tradycje i zwyczaje, natomiast największą wagę przywiązują do swojego języka. Ów język kataloński nie jest dialektem języka hiszpańskiego, choć obydwa języki wywodzą się z łaciny. Pomimo tego, że, należą do grupy języków romańskich to naprawdę bardzo, różnią się od siebie, a językowi katalońskiemu bliżej jest do języka francuskiego niż hiszpańskiego. Na szczęście taka konstytucja gwarantuje równouprawnienie dla obu tych języków. I tak po katalońsku mówi się w domu, w pracy, w szkole. Natomiast języka hiszpańskiego dzieci uczą się w szkole jako oficjalnego urzędowego języka. Ale, bez obaw, będąc w Katalonii, na wakacjach, bez problemu porozumiemy się po hiszpańsku, warto, jest zatem opanować jego podstawy!

Wybierając się na wakacje do Hiszpanii, to bez wątpienia myślimy o ciepłym morzu, gorących plażach i słońcu. Spokojnie! W tym regionie Hiszpanii także możemy to wszystko znaleźć! Jest tak, ponieważ w Katalonii panuje klimat śródziemnomorski, na wybrzeżu łagodny i ciepły. W takich najzimniejszych miesiącach, czyli od grudnia do lutego, temperatury mogą spadać niewiele poniżej 10 stopni, więc o wiele cieplej niż w Polsce prawda? Oczywiste jest, iż najgoręcej jest latem, gdy średnia temperatura w lipcu to 26 stopni, ale wtedy możemy szukać ochłody w morzu, które z całą pewnością będzie o wiele cieplejsze niż nasz Bałtyk!

W Katalonii najbardziej popularną częścią jest oczywiście wybrzeże Costa Brava. Natomiast chętnie odwiedzane przez Polaków kurorty to: Lloret de Mar i Blanek, które w sezonie letnim tętnią życiem. A za skalistym Dzikim Wybrzeżem ciągnie się Costa de Maresame, dalej Costa del Garraf, a także Costa Dorada. Costa Dorada jest pięknym, złotym wybrzeżem, z przepięknymi piaszczystymi plażami. Oprócz terenów nadmorskich, będąc w Katalonii, warto, jest również, zajrzeć w góry, a tych w tym regionie na pewno nie brakuje. Otóż na północ rozciąga się wschodnie pasmo Pirenejów i Przedgórza Pirenejów, natomiast równolegle do wybrzeża ciągnie się łańcuch Gór Katalońskich. Jeśli, będąc w Katalonii, wybierzemy się w tereny górzyste, na przykład, aby zwiedzić sanktuarium w Masywie Montserrat, to koniecznie, pamiętajmy o tym, że temperatury mogą być tam znacznie niższe, nawet w upalne lato. Warto wiedzieć również, iż osiołek i flaga to symbole Katalonii. Dlatego dobrze byłoby, gdybyśmy je znali. Zacznę od flagi Katalonii, która składa się z czterech czerwonych pasów na żółtym tle. Na taką flagę, możemy natknąć się w jej dwóch rodzajach.

Flaga katalońskich nacjonalistów opowiada się za niepodległością swojego kraju i odłączeniem od Królestwa Hiszpanii. Taka flaga dodatkowo ma niebieski trójkąt z białą gwiazdką. Według legendy flaga ta powstała, kiedy jeden z najsłynniejszych hrabiów Barcelony, zwany Wilfriedem Włochatym, został śmiertelnie ranny i zaznaczył swoją zakrwawioną dłonią cztery pasy na złotej tarczy. Najprawdopodobniej miało to miejsce w IX wieku, choć jak, wiadomo legendy, żyją swoim własnym życiem.

Jak już, wcześniej, wspomniałam Katalonia, ma również drugi symbol, który stał się nim całkiem niedawno. Jest to osiołek. Natomiast powszechnie wiadomo, że symbolem Hiszpanii jest temperamentny i porywczy byk. Zaś symbolem Katalonii el burro catalan, czyli pracowity i uparcie dążący do celu osiołek. Dla Katalończyków również bardzo ważny jest klub piłkarski FC Barcelona, jest to więcej niż klub, a Camp Nou więcej niż stadion. Najlepiej jest to widoczne w mieście w dniach rozrywek. Jest tak, gdyż od rana wszędzie widać flagi i koszulki klubu, natomiast wieczorem spotykają się mieszkańcy, aby razem obejrzeć mecz. A, jak już zdarzy się, że ukochana drużyna wygrywa mecz, to fiesta na ulicach, trwa do samego rana!


Wcześniejszy post

Następny post