Apartamenty-hiszpania.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Trzy tradycyjne potrawy w Hiszpanii

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że kuchnia hiszpańska ma wiele ciekawych przepisów. Na pewno każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Otóż okazuje się, iż Hiszpania ma również potrawy, które idealnie sprawdzą się też w kuchni dietetycznej. Ja jednak w tym artykule tylko i wyłącznie postanowiłam skupić się na trzech tradycyjnych potrawach, które serwowane są w Hiszpanii.
Jedną z takich tradycyjnych potraw w Hiszpanii jest GAZPACHIO. Jest to rodzaj chłodnika, który oczywiście wywodzi się z kuchni hiszpańskiej, a jeszcze dokładniej z regionu Andaluzji. Dawniej ta zimna zupa określana była mianem „posiłku dla ubogich robotników”, ponieważ przygotowywano ją jedynie z wody, oliwy i rozmoczonego chleba. Natomiast dziś hiszpańskie GAZPACHIO jest pyszną zupą, którą przyrządza się na bazie pomidorów, niewymagającą gotowania. Bardzo rzadko dodaje się do niej nietypowych składników, takich jak: truskawki, melon lub wiśnia. Świetnym uzupełnieniem pomidorowego chłodnika są także kostki sera feta bądź sera koziego. Taką zupę doprawia się zazwyczaj sokiem z limonki, octem winnym, oliwą z oliwek lub papryczką chili.
Następna tradycyjna potrawa Hiszpanii to PAELLA. Jest to danie oparte na średnioziarnistym ryżu z dodatkiem szafranu. Potrawa ta jest uzależniona od odmiany i może składać się np.: z owoców morza, drobiu, warzyw. Warzywami tymi mogą być fasola, groszek, papryka itd. PAELLĘ należy jeść prosto z metalowego talerza, na którym była robiona. Z racji tego, iż potrawa ta jest dość ciężkostrawna zazwyczaj podaje się ją w formie obiadowej. Całkiem dobrym pomysłem jest PAELLA ze szpinakami, rukolą bądź z indykiem brukselką.

paella

Źródło: pixabay.com

No i trzecia tradycyjna potrawa w Hiszpanii to TAPAS. Danie to przyrządza się z  wieloma różnymi składnikami, takimi jak: mięso, warzywa, jajka, które są nakłuwane patyczkiem lub wykałaczką. Do takich najpopularniejszych przekąsek należą:  banderilla, są to pikle nadziewane na wykałaczki, oliwki, fuet, czyli katalońska kiełbasa oraz mariscos, czyli owoce morza. TAPAS można podawać zarówno na zimno, jak i na gorąco. Można je jeść siedząc lub stojąc przy barze.

Źródło: pixabay.com

kuchniakulturatradycja

Wcześniejszy post

Następny post