Apartamenty-hiszpania.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Dlaczego na Katalończyków mówi się „Los Polacos„?

Wiadomo nie od dziś, że Katalończycy nazywani są w Hiszpanii Polakami, czyli „Los Polacos„ . Dlaczego? Otóż problem polega na tym, że nikt nie wie skąd to się wzięło i dlaczego tak się ich nazywa. Okazuje się, iż teorii na ten temat jest wiele.

Źródło: pixabay.com

  • Wiele podobieństw:
Jedni tłumaczą to podobną historią i sięgają do czasów II wojny światowej, okupacji. Inne wyjaśnienia są jeszcze ciekawsze i bardziej wyszukane. Katalończycy wspominają na przykład, że Katalonia, tak jak Polska ma ‘Czarną Matkę Boską’. Trudno uwierzyć, że przedmiot kultu mógłby wpłynąć na zakorzenienie się w takim stopniu tego przydomku, niemniej jednak także trudno uwierzyć w popularność Radia Maryja w Polsce.
  • Najbardziej dominującą teorią jest teoria językowa:
‘Wybrali sobie najdziwniejszy, którego nie rozumieją i nas też nie rozumieją’. Czy jednak kataloński i hiszpański różnią się tak bardzo jak polski i hiszpański?
  • Oszczędność:
Podobno Polacy mają wiele wspólnych cech z Katalończykami – niestety przede wszystkim są to cechy negatywne: skąpstwo, zamkniętość, a także brak ‘hiszpańskiej namiętności’. Swego czasu selekcjoner polskich piłkarzy ręcznych Bogdan Wenta, przy okazji meczu z Hiszpanią powiedział: “Katalończyków nazywają w Hiszpanii ‘Polacos’. Wzięło się to stąd, że są – oględnie mówiąc – oszczędni. U nas mówi się tak na Krakusów, tak mówimy o Szkotach, a oni oszczędnych Katalończyków nazywają ‚Polacos.’
Jednym z ciekawych zjawisk jest to, że pomimo iż przezwisko to było czymś pejoratywnym, większość Rodaków Pique z dumą mówi o tym, że reszta Hiszpanii ich tak nazywa. Co więcej, można usłyszeć wypowiedzi, że ‘zaszczytem jest być nazywanym Polakiem’, ‘zdecydowanie lepiej być Polakiem niż Hiszpanem’. Ile ludzi, tyle historii, a która z nich jest prawdziwa możemy się tylko domyślać.
ciekawostkiKataloniaPolacy

Wcześniejszy post

Następny post