Apartamenty-hiszpania.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Obchody Bożego Narodzenia w Costa Blanca

Każdy kraj ma charakterystyczną dla siebie kulturę i sposób obchodzenia świąt. Jest to bardzo dobre zjawisko, ponieważ buduje pewną odrębność danego kraju w stosunku do całego świata. Nie inaczej jest z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia w gorącej Hiszpanii.

madryt paer

Posiadając dom w Hiszpanii, można troszeczkę odbiec od naszej tradycji świąt i poznać tradycję tego słonecznego kraju. Dzięki takiemu świętowaniu odpoczniemy od zakupowego szaleństwa i przedświątecznej gorączki.

Święta Bożego Narodzenia w języku Hiszpańskim to Navidad. Stanowi bardzo ważne rodzinne święto dla wszystkich Hiszpanów. Podobnie jak w naszym kraju, przygotowania do obchodzenia świąt Bożego Narodzenia zaczynają się z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. W tym czasie ozdabiane są wszystkie ulice miast, domy a także sklepy. Wszystko jest dekorowane pięknymi girlandami oraz świerkami. Głównym ważnym symbolem wiążącym się z tym świętem jest szopka Bożonarodzeniowa oraz święty Mikołaj, który w Hiszpanii jest nazywany Papa Noel.

Świętowanie świąt Bożego Narodzenia zaczyna się od dwudziestego drugiego grudnia. Tego dnia w Madrycie odbywa się losowanie na loterii, w której bierze udział bardzo duża ilość Hiszpanów.

Dwudziestego czwartego grudnia rozpoczyna się prawdziwe obchodzenie świąt, ten dzień w Hiszpanii to Nochebuena (Wigilia). Tak jak w Polsce, spożywana jest rodzinna kolacja, a następnie wszyscy idą na Pasterkę.

Dla wszystkich Hiszpanów najważniejszymi elementami w tym dniu jest msza święta oraz obiad w rodzinnym gronie.

Na terenach Katalonii oraz Baleary, drugi dzień świąt, czyli dwudziesty szósty  grudnia nazywa się Sant Esteve.

park w madrycie

Dwudziestego ósmego grudnia dalej trwa świętowanie, ten dzień to Santos Inocentes, czyli dzień Świętych Niewiniątek. Obchody tego dnia, przypominają nasz pierwszy kwietnia, wszyscy robią sobie żarty. To święto nie ma podłoża religijnego.

Bez względu na region, dla wszystkich Hiszpanów Święta Bożego Narodzenia są bardzo rodzinnym świętem, które należy spędzić w gronie najbliższych przy uroczystej kolacji.

Ciekawostką jest to, że dzieci nie dostają prezentów w wigilię ani w pierwszy dzień świąt ale są nimi obdarowywane szóstego grudnia.

 

kulturazwyczaje

Wcześniejszy post

Następny post